+48 22 5128 100  
info@il-pib.pl

Szachowa 1,
04-894 Warszawa

Bieżące wydarzenia

|
Paweł Woźniak

Przeciwdziałanie spoofingowi i innym cyberprzestępstwom było tematem spotkania z mediami w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów 19 stycznia 2022 roku. Pełnomocnik rządu do spraw cyberbezpieczeństwa, Janusz Cieszyński przedstawił planowane rozwiązania, które pomogą w walce z tego typu przestępstwami. W ich opracowaniu brali udział eksperci Instytutu Łączności – Państwowego Instytutu Badawczego.


W ostatnich tygodniach nasiliły się w Polsce cyberataki przeprowadzane za pomocą techniki telefonicznego spoofingu. To podszywanie się pod inny numer telefonu w celu wprowadzenia w błąd odbiorcy połączenia na przykład pod infolinię dostawców usług telekomunikacyjnych, banków lub numery telefoniczne instytucji rządowych.

19 stycznia 2022 r. podczas spotkania z mediami w KPRM, minister Janusz Cieszyński, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa, przedstawił planowane rozwiązania techniczne i prawne, które pomogą ograniczyć skuteczność spoofingu.


Najważniejszym działaniem jest możliwość wprowadzania identyfikatora, który będzie różnicował połączenia, które przychodzą z niezaufanych źródeł, a nie z numeru, który się wyświetla. Będzie mógł mieć formę np. gwiazdki umieszczanej przy numerze wyświetlanym na telefonie.


Dodanie takiego dodatkowego znaku oznacza, że dane połączenie nie wyświetli nam się tak, jak mamy je zapisane w naszej książce telefonicznej – tłumaczył minister Cieszyński.


Pomysłodawcami takiego rozwiązania są eksperci Instytutu Łączności, wśród nich mgr inż. Konrad Sienkiewicz, który wziął udział w spotkaniu i przybliżył dziennikarzom tematykę spoofingu.

Podczas spotkania minister Cieszyński zaprezentował również plany dotyczące walki z phishingiem, czyli wyłudzaniem danych za pośrednictwem fałszywych wiadomości SMS lub e-mail, oraz dotychczasowe działania rządu zapobiegające cyberprzestępstwom. Należy do nich m.in. rejestr złośliwych domen prowadzony przez NASK.