+48 22 5128 100  
info@il-pib.pl

Szachowa 1,
04-894 Warszawa

Bieżące wydarzenia

|
Paweł Woźniak

 

Tematy związane z polami elektromagnetycznymi oraz działaniem sieci 5G to bardzo trudne zagadnienia dla przeciętnego użytkownika mobilnej telefonii komórkowej. Bo jak zrozumieć coś, czego nie widać? Między innymi na to pytanie postaramy się odpowiedzieć podczas VI Międzynarodowej Konferencji „Fale radiowe są niewidoczne. Co robimy, by były transparentne – normy i regulacje”, która startuje już 1 grudnia.

Instytut Łączności – PIB we współpracy z Kancelarią Prezesa Rady Ministrów oraz ITU już po raz szósty organizuje konferencję edukacyjno-naukową poświęconą zagadnieniom wpływu pola elektromagnetycznego na życie i zdrowie człowieka oraz na środowisko, w kontekście rozwoju technologii telekomunikacyjnych, szczególnie rozwiązań sieci 5G.

W tym roku Konferencja w całości odbędzie się w trybie on-line. Wydarzenie jest bezpłatne, ale warto się na nie zarejestrować na stronie https://konferencjapem.wydarzeniaonline.pl/, ponieważ tylko 200. pierwszych osób otrzyma możliwość zadawania pytań prelegentom bezpośrednio na czacie wydarzenia. To dwudniowe wydarzenie będzie można śledzić na żywo na stronie wydarzenia oraz na profilu Instytutu Łączności – PIB w serwisie YouTube. Konferencja startuje już 1 grudnia o godz. 9:00.

Patronat honorowy nad Konferencją objął Urząd Komunikacji Elektronicznej oraz Komitet Naukowy URSI.

Zrozumieć to, co niewidoczne

Prelegentami będą naukowcy, dziennikarze, specjaliści z zakresu PEM, pochodzący z Polski, Wielkiej Brytanii, Serbii, Norwegii, Francji, Australii, Litwy oraz przedstawiciele WHO oraz ITU. Prezentacje, które przedstawią, będą dotyczyć badań nad PEM prowadzonych w ich krajach, pomiarów PEM w środowisku (opowiedzą o kampaniach pomiarowych, obowiązujących limitach i regulacjach), a także walki ze zjawiskiem dezinformacji.

Świat nauki reprezentować będzie m.in. prof. dr hab. Marek Zmyślony z Instytutu Medycyny Pracy w Łodzi, który wyjaśni, w jaki sposób dochodzono do ustalania norm natężenia PEM w Polsce na przestrzeni lat; prof. Dariusz Leszczyński z Uniwersytetu w Helsinkach opowie o badaniach nad polami elektromagnetycznymi na świecie, o ich wiarygodności, przejrzystości oraz źródłach finansowania. Instytut Łączności – PIB będą reprezentowali mgr inż. Rafał Pawlak, który przedstawi doświadczenia zebrane w ciągu czterech miesięcy po uruchomieniu systemu SI2PEM oraz mgr inż. Jakub Kwiecień, który opowie o instytucjach badających PEM w krajach europejskich oraz nadzorze nad PEM w Polsce.

Kolejnymi prelegentami będą przedstawiciele regulatorów. Z Wielkiej Brytanii swoją prezentację wygłosi Martin Fenton – Dyrektor ds. Analizy Widma z OFCOM’u – który opowie o uwarunkowaniach prawnych dotyczących pól elektromagnetycznych. Natomiast przedstawiciel serbskiego regulatora RATEL – Nenad Radosavljević – przedstawi serbski system informatyczny wykorzystywany do kontrolowania natężenia PEM oraz opowie o korelacji tych danych z budowaniem społecznego zaufania wobec zjawiska pól elektromagnetycznych.

A to tylko niewielka część ekspertów, którzy podzielą się swoją wiedzą w zakresie regulacji oraz kontroli dotyczących pól elektromagnetycznych w Polsce i na świecie.

Media społecznościowe – kluczowe narzędzia do walki z dezinformacją

Do mediów społecznościowych trafia codziennie ogromna ilość informacji. Jak więc wśród zalewu wiadomości wybrać te prawdziwe i godne polecenia? Na to pytanie postarają się odpowiedzieć zaproszeni na konferencję fact checkerzy z AFP, Pagella Politica/Facta, Stratcom, Demagoga czy też CyberDefence24.pl.

Poruszony zostanie także temat mylenia wiedzy z opinią, który przybliży dr Magdalena Jabłońska z Uniwersytetu SWPS. Postara się także wyjaśnić, dlaczego tak łatwo użytkownicy internetu dają uwieść się fake newsom i bezrefleksyjnie podają je dalej. A prof. dr hab. n. med. Karolina Sieroń ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, która otworzy drugi dzień Konferencji, wyjaśni, dlaczego prawidłowe czytanie badań jest tak ważne dla zrozumienia tak trudnego tematu, jakim jest sieć 5G oraz pole elektromagnetyczne, ponieważ „ABSTRACT” wcale nie oznacza „ABSTRAKCYJNIE”.

To właśnie szeroko pojętej edukacji oraz walce z dezinformacją poświęcony będzie drugi dzień Konferencji.
__________________________________________________________________________________
Konferencja odbywa się całkowicie w trybie zdalnym i jest bezpłatna. Uczestnictwo w konferencji jest możliwe po uprzednim zarejestrowaniu się pod adresem:
https://konferencjapem.wydarzeniaonline.pl/pl/rejestracja/.

Konferencja będzie transmitowana online:
https://www.gov.pl/5G
https://www.konferencjapem.wydarzeniaonline.pl/