DVB-T2/HEVC – nie kupuj telewizora z minionej epoki
SI2PEM – sprawdzanie PEM to nie wyprawa w kosmos
DVB-T2/HEVC – wybór, personalizacja I jakość
Oferta laboratoriów
Instytut Łączności dysponuje nowocześnie wyposażonymi laboratoriami akredytowanymi przez Polskie Centrum Akredytacji. Zakres ich działania należy do największych w kraju i obejmuje m.in. badania: radiowe, EMC, bezpieczeństwa użytkowania i ochrony zdrowia oraz badania i testy cyberbezpieczeństwa produktów teleinformatycznych; wzorcowanie przyrządów pomiarowych w zakresie wielkości elektrycznych, optoelektronicznych, czasu i częstotliwości oraz stosowanych w miernictwie zaburzeń radioelektrycznych; przeprowadzanie oceny zgodności (CE). Działa tutaj także Jednostka ds. Porównań Międzylaboratoryjnych.
Celem projektu jest opracowanie i uruchomienie eksperymentalnej platformy walidacyjnej służącej do oceny zgodności modułów kryptograficznych z normą EN ISO/IEC 19790:2018 Security requirements for cryptographic modules.
Celem projektu EfficienSea 2 jest, między innymi, opracowanie hybrydowego systemu łączności dla potrzeb e-nawigacji.
W ramach prac zaimplementowana zostanie również idea Maritime Cloud oraz nowe usługi e-nawigacji.
Kampania ma na celu ma na celu zwiększenie świadomości Polaków w zakresie działania, wykorzystania, bezpieczeństwa i znaczenia mobilnych sieci telekomunikacyjnych, a tym samym usług (w tym publicznych) opartych o te sieci.
Głównym celem projektu R-Mode Baltic jest zbudowanie, a następnie demonstracja możliwości nowego systemu na potrzeby sektora PNT (positioning, navigation, timing) w warunkach morskich. System ten w założeniu ma stanowić zapas (backup) względem klasycznych systemów GNSS (np. GPS, GLONASS, GALILEO).
Instytut Łączności oferuje, na zasadach komercyjnych oraz udostępnianych w ramach oprogramowania typu open source, produkty opracowane w czasie realizacji projektów.
Instytut Łączności – Państwowy Instytut Badawczy zawarł umowę partnerstwa z Uniwersytetem Medycznym w Lublinie (UML). Efektem współpracy będą innowacyjne rozwiązania z zakresu mobilnej diagnostyki wykorzystujące sztuczną inteligencję.
Przez 12 miesięcy działania systemu SI2PEM użytkownicy średnio co 4 minuty sprawdzali w nim poziom pola elektromagnetycznego (PEM) pochodzącego od stacji bazowych. Każdy z 77 tysięcy unikalnych użytkowników sprawdził przynajmniej 2 punkty na naszej mapie. A to tylko niektóre z wybranych, całkiem imponujących statystyk, jakie strona si2pem.gov.pl wygenerowała przez miniony rok.
Laboratorium Oceny Bezpieczeństwa Produktów Teleinformatycznych (ITSEF) znajdujące się w Instytucie Łączności-PIB informuje z satysfakcją, że zakończyło ocenę zgodności biblioteki kryptograficznej MsCrypto wersja 1.0.7.0 („Moduł”), przedstawionej do badań przez firmę Specfile Projekt sp. z o.o., z wymaganiami normy EN ISO/IEC 19790 „Security requirements for cryptographic modules”.
W styczniu 2022 r. w Laboratorium Oceny Bezpieczeństwa Produktów Teleinformatycznych (LOB), odbył się audyt nadzoru oraz audyt dot. rozszerzenia zakresu akredytacji. Audyt został przeprowadzony przez Polskie Centrum Akredytacji (PCA).
Tematy związane z polami elektromagnetycznymi oraz działaniem sieci 5G to bardzo trudne zagadnienia dla przeciętnego użytkownika mobilnej telefonii komórkowej. Bo jak zrozumieć coś, czego nie widać? Między innymi na to pytanie postaramy się odpowiedzieć podczas VI Międzynarodowej Konferencji „Fale radiowe są niewidoczne. Co robimy, by były transparentne – normy i regulacje”, która startuje już 1 grudnia.
Zastępca dyrektora IŁ do spraw naukowych, dr hab. inż. Paweł Pławiak został laureatem nagrody przyznawanej przez Wydział IV Techniczny Polskiej Akademii Nauk.
Jaki jest stan wdrożenia 5G w Polsce i jego perspektywy? Jak działają pilotażowe instalacje 5G? Komu udało się stworzyć praktyczne rozwiązania w oparciu o nową technologię? O tym usłyszymy 20 października 2021 roku podczas konferencji „Innowacje cyfrowe technologii 5G” organizowanej przez Hub Innowacji Cyfrowych DIH5G.
Wszyscy gotowi na DVB-T2? Rusza przygotowana przez Instytut Łączności – PIB kampania społeczna, która pomoże przygotować się do wprowadzenia nowego standardu telewizji cyfrowej.
Każdy zainteresowany może już sprawdzić poziom natężenia pola elektromagnetycznego w swojej okolicy – szybko, wygodnie i za darmo, przez internet. Ruszył SI2PEM, czyli System Informacyjny o Instalacjach wytwarzających Promieniowanie ElektroMagnetyczne.
Laboratorium Oceny Bezpieczeństwa Produktów Teleinformatycznych zgodne z normą Common Criteria z powodzeniem przeszło audyt akredytacyjny na zgodność z normą PN-EN ISO/IEC 17025.
Globalizacja gospodarki, wszechobecność internetu w życiu społecznym, wszechogarniająca potrzeba mobilności powodują, że cyberbezpieczeństwo staje się kluczowym zagadnieniem, wymagającym pilnych rozwiązań, na dziś i na jutro. Nie ma cyberbezpieczeństwa bez norm i standardów. Dlatego już 17 września 2020 r. zapraszamy na konferencję on line „The Future of Standards in Cybersecurity”, w której udział wezmą eksperci o najwyższej, światowej renomie.